Turkuaz Seramik A.Ş. Yatırımlarına GES’i de ekledi.

Turkuaz Seramik A.Ş. Yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Yaklaşık 50 dönüm arazi üzerine inşa etmeye başladığı Güneş Enerji Santrali’nin gerekli izinleri alındıktan sonra hızla çalışmalara başlayan Turkuaz Seramik A.Ş., 3MW kurulu güce sahip olacak Güneş Enerji Santralinin ürettiği enerjiden tesislerinin ihtiyacını karşılayacak ve ihtiyaç fazlası enerjiyi, tesisi kurdukları Kayseri İncesu İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’nin iç ihtiyaçları için satışa sunacaktır.

Kayseri’de Kurulu İkinci En Büyük Güç

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinin 6MW lık kurulu güneş enerji santralinden sonra Kayseri Bölgesindeki en büyük 2. Türkiye’de de kurulu en büyük 5. Tesis olma özelliği ile diğer sanayi kuruluşlarına örnek teşkil edecektir.

Diğer enerji üretim yöntemlerinde açığa çıkan karbon ve kükürt gibi zararlı maddeler üretmemesi, çevreci ve yeşil bir enerji üretim tekniği olmasıyla, insana ve doğaya dost bir yatırımı gerçekleştiren Turkuaz Seramik Ailesi, gerek üretim tesislerinde kullandığı teknoloji açısından gerekse enerji üretiminde kullandığı teknoloji ile bir sosyal sorumluluk örneği daha ortaya koymuştur.

Enerji’de Yurt Dışına Bağımlılığı Azaltacak Bir Proje

Yurt dışı enerji bağımlılığı açısından değerlendirildiğinde ise, yıllık yaklaşık olarak 1,5 milyon dolarlık bir varlığın yurt dışına gitmesini engelleyecek olan yatırımımız, oluşturduğu bu katma değeri milli bir bilinç ile yurt içinde tutacak ve yeni istihdam alanlarının oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.

TC. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Güneş Enerji Santralimizi Yerinde Ziyaret Etti

Yeni tesisimizi yerinde ziyaret eden Sn. Taner Yıldız, “Her değişim ve büyüme eğer doğru şekilde yürütülebiliyorsa sonuç alınabilir. Güneş enerjisi yatırımlarında da ülke olarak çok aktif bir sürecin içerisindeyiz.” Diyerek, “Bundan 10 sene sonra Türkiye’yi, güneş enerjisi kullanımında dünyanın ilk 10 ülkesi arasında görmek istiyoruz. Özellikle özel sektörün, Turkuaz Seramik AŞ. gibi öncü firmaların, enerji ihtiyacının %95 lik kısmını fosil yakıtlardan karşılayan bir ülkenin her güneş ışığını, her damla suyunu ve her rüzgar esintisini enerjiye çevirmeyi bu ülkeye borcu olduğunu düşünen her müteşebbisin arkasında olduğumuzu ifade etmek isterim .” dedi.

Turkuaz Seramik AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Abidin ÖZKAYA ise “Türkiye maalesef alışılagelmiş enerji kaynakları bakımından fakir bir ülke. Cari açığımızın en büyük kalemini enerji ithalatı oluşturmaktadır. İşte bu nedenle güneş enerjisi ve diğer yeşil enerji kaynaklarını daha etkin kullanmamız önem kazanmaktadır.” diyerek “Güneş enerji potansiyeli Avrupa’da İspanya dan sonra en yüksek ülke olan Türkiye’nin, özellikle güneş enerjisini daha etkin ve aktif kullanarak enerji ithalatımızı önemli ölçüde azaltabileceğimizi” ifade etti.